Jak stosować nowe przepisy w praktyce
Studium przypadku | Sankcje za korzystanie z usług wodych i naliczanie opłat Martyna Robakowska Dominik Wałkowski
Kazus 1.
Opłaty za korzystanie z usług wodnych
Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji wyrobów tekstylnych, wymagającą pobierania wód. 10 września 2016 r. spółka uzyskała pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych, w którym określono, że może ona pobierać wodę w ilości 0,01 m3/s (36 m3/h). W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Wody Polskie ustalono, że w 2018 roku spółka pobrała 10 000 m3 wody podziemnej, której nie poddała żadnym procesom uzdatniania. Jak wysokie opłaty za korzystanie z usług wodnych poniesie spółka za działalność wykonaną w 2018 roku?
Regulacje nowe prawa wodnego oraz wydanego na jego podstawie rozporządzenia w sprawie jednostkowych opłat za usługi wodne (dalej „rozporządzenie") wprowadziły skomplikowany system obliczenia opłat za usługi wodne, do których należą m.in. pobór wód i wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi. Na ostateczną wysokość należnych wpływ ma wiele czynników (co zostało bardziej szczegółowo opisane w artykule na str. >V10–12.
Warto podkreślić, że ustaleniem wysokości opłat za usługi wodne od 2018 roku zajmują się Wody Polskie. Są one obowiązane do dostarczenia zobowiązanym do ponoszenia opłat informacji wskazującej wysokość należnej opłaty oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta